Superæg 200 Pendel M/Hvid ledning - Piet Hein

  Levering 1-4 hverdage
Specialpris 1.496,25 kr
Pris: 1.995,00 kr
  •   Levering 1-4 hverdage
  •   Gratis fragt på alle lamper
  •   Vigtigt Der medfølger gratis halogen lyskilde til lampen
  •   Prismatch Vi matcher den bedste pris! Læs om prismatch
Produktbeskrivelse

Piet Hein er designeren bag Superæg 200 Pendel. Han har designet den med en superelliptisk form, som han har regnet ud via lange matematiske formler. Dens form er næsten lukket i bunden, og det skjuler både pæren og fatningen. Derved bliver den til et lysende og kunstnerisk element i indretningen.

Superæg 200 er en stilfuld pendel, som passer godt over et spisebord, et køkkenbord, og den vil passe godt ind i stuen. Her kan den hænge i et hjørne og give hyggebelysning. Det er en klassiker i lampeverdenen, og lyser med et behageligt og blødt lys fra dens vidunderlige opalglasskærm.

Du kan købe Superæg 200 med tre forskellige ledninger. Denne udgave har en hvid ledning. Den kan også købes med en sort ledning, og den kan købes med en rød ledning. Og så kan du købe den i tre forskellige størrelser. Denne udgave har en højde på 20 centimeter og en diameter på 16,8 centimeter. Så er der Superæg 300, som har en højde på 30 centimeter og en diameter på 25 centimeter. Endeligt er der Superæg 150, som har en højde på 15 centimeter og en diameter på 12,5 centimeter.

Designeren Bag

Piet%20Hein-min

Specifikationer
Varenummer : 60769
EAN : 5707646607697

Lyskilde: G9
Watt: Max: 42W
Mål: H: 20 cm / Ø: 16,8 cm
Materiale: Opal Glas
Ledningslængde: 3 meter 
Designer: Piet Hein